استیون وینبرگ فیزیکدان برنده جایزه نوبل در سن 88 سالگی درگذشت

[ad_1]

توسط کن میلر آسوشیتدپرس

دانشگاه تگزاس در آستین گفت ، فیزیکدان استیون وینبرگ ، که در سال 1979 با دو دانشمند دیگر به دلیل مشارکت جداگانه در باز کردن رمز و راز ذرات کوچک و فعل و انفعالات الکترومغناطیسی آنها برنده جایزه نوبل شد ، در سن 88 سالگی درگذشت.

کریستین سیناترا سخنگوی UT گفت وینبرگ ، استاد دانشگاه از دهه 1980 ، به گفته همسرش لوئیز جمعه در آستین ، تگزاس درگذشت. این فیزیکدان چندین هفته در بیمارستان بستری بود ، اما به گفته سیناترا علت مرگ مشخص نشده است.

جی هارتزل ، رئیس UT ، در بیانیه ای گفت: “این اقدام استیون وینبرگ برای دانشگاه تگزاس و برای جامعه ضرر است.”

هارتزل افزود: “پروفسور وینبرگ رمز و رازهای جهان را برای میلیون ها نفر باز کرده است و مفهوم طبیعت و ارتباط ما با جهان را غنی تر کرده است.”

در سال 1979 ، وینبرگ جایزه نوبل فیزیک را با دانشمندان عبدوس سلام و شلدون لی گلشاو به اشتراک گذاشت. طبق بیانیه UT ، کار آنها درک بهتر از چگونگی اتصال همه چیز در جهان را بهبود بخشیده است.

شان کارول ، فیزیکدان نظری در انستیتوی فناوری کالیفرنیا گفت ، این کار به فیزیکدانان کمک کرد تا دو نیروی از چهار نیروی طبیعی ، نیروهای زیر اتمی معروف به نیروهای هسته ای را با هم ترکیب کنند.

“همه چیز در مورد درک قوانین طبیعت در یک سطح عمیق است. ما موجوداتی کنجکاو هستیم و می خواهیم بدانیم جهان در اطراف ما چگونه کار می کند. “

کار وینبرگ براساس کار آلبرت انیشتین ، طبق فیزیک تئوری رشته ها در دانشگاه کلمبیا برایان گرین است.

گرین گفت: “ایده این بود که همه نیروهای طبیعت می توانند در واقع همان نیرو باشند … این رویای اینشتین بود که همه آن کامل باشد.” “آن زمان ما مورد توجه قرار گرفتیم. وی با نشان دادن اینکه (دو نیرو) همان نیرو هستند ، این ایده را به جلو سوق داد. “

براساس وب سایت جایزه نوبل ، وینبرگ ، سلام و گلشاو – که به طور جداگانه کار می کنند – “بخاطر مشارکت در تئوری فعل و انفعالات ضعیف و الکترومغناطیسی یکنواخت بین ذرات بنیادی ، از جمله … پیش بینی جریانهای خنثی ضعیف ،”

وینبرگ متولد نیویورک ، در اوایل کار خود محقق در دانشگاه کلمبیا و دانشگاه کالیفرنیا ، برکلی بود. وی سپس در دانشکده دانشگاه هاروارد و انستیتوی فناوری ماساچوست پیش از پیوستن به دانشکده UT در سال 1982 ، به تدریس فیزیک و نجوم مشغول شد.

[ad_2]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *